آزمون جی آر ای جنرال (GRE General) چیست؟

23
3040

آزمون جی آر ای یکی از آزمون هایی است که اغلب دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های آمریکای شمالی در مقاطع ارشد و دکتری ادامه تحصیل بدهند باید در آن شرکت کنند. این آزمون دو نوع General و Subject دارد. در مورد آزمون GRE Subject در مقاله دیگری صحبت کرده ام. در این مقاله در مورد جی آر ای جنرال توضیح خواهم داد.

جی آر ای جنرال

آزمون جی آر ای General

جی آر ای به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود. در حال حاضر در ایران تنها نسخه کامپیوتری این آزمون رایج است و به همین خاطر تمرکز من در این مقاله روی آزمون GRE کامپیوتری خواهد بود. آزمون جی آر ای مهارت های شما را در سه بخش ارزیابی می کند:

۱- رایتینگ تحلیلی Analytical Writing

دو سوال که هرکدام ۳۰ دقیقه هستند. این بخش نمره ای از ۶ دارد که به صورت نیم نمره ای تغییر می کند.

۲- دامنه لغت و درک مطلب Verbal Reasoning

دو مجموعه سوال ۲۰ تایی که هر کدام ۳۰ دقیقه هستند. این بخش نمره ای بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ دارد و نمره ها به صورت ۱ نمره ای تغییر می کتند.

۳- استدلال ریاضی Quantitative Reasoning

دو مجموعه سوال ۲۰ تایی که هر کدام ۳۵ دقیقه هستند. نمره بخش ریاضیات هم دقیقاً مشابه بخش وربال است.

طبق توضیحات بالا شما باید در یک ساعت دو رایتینگ بنویسید، در یک ساعت دیگر به ۴۰ سوال وربال پاسخ بدهید و در ۷۰ دقیقه دیگر هم به ۴۰ سوال ریاضی پاسخ بدهید. همانطور که می بینید، مجموع نمره های بخش های وربال و ریاضی عددی بین ۲۶۰ تا ۳۴۰ است. اغلب دانشگاه ها برای مجموع این دو نمره مینیمم قرار می دهند. این مینیمم معمولاً نمره ای در حدود ۳۰۰ تا ۳۱۰ است.

ترتیب بخش های آزمون جی آر ای

آزمون ابتدا با بخش Writing شروع می شود. بعد از یک ساعت، دو بخش وربال و دو بخش ریاضی به هر ترتیبی ظاهر می شوند. مثلاً ممکن است ابتدا دو بخش وربال داشته باشید و بعد دو بخش ریاضی یا مثلاً اول یک بخش ریاضی داشته باشید و بعد دو بخش وربال و بعد از اینها هم بخش دوم ریاضی بیاید. این ها بخش هایی از آزمون جی آر ای هستند که نمره دارند. اما جی آر ای بخش های بدون نمره هم دارد.

بخش های بدون نمره جی آر ای

در آزمون جی آر ای، دو بخش هم هست که نمره ندارند.

 • بخش Unscored
 • بخش Research

بخش unscored یک سری سوال وربال یا ریاضی است که ممکن هست در هر جایی بین مجموعه سوال های وربال و ریاضی بیاید. پس، شما نه از نوع سوال ها (وربال یا ریاضی) و نه از محل سوال ها اطلاعی ندارید. توصیه می کنم به هیچ وجه سعی نکنید حدس بزنید. مثلاً اگر یک مجموعه سوال ریاضی خیلی سخت یا خیلی ساده بود، فکر نکنید حتماً Unscored است و مهم نیست چطور به آن سوال ها پاسخ بدهید.

بخش دومی که نمره ندارد به Research معروف است. این بخش همیشه در انتهای آزمون می آید و به شما گفته می شود که این بخش Research است و نمره آن در نمره آزمون شما تاثیری ندارد. پس عملاً مهم نیست در بخش Research چه کار می کنید. البته هر آزمون جی آر ای فقط یک مجموعه سوال بدون نمره خواهد داشت. پس اگر شما در آزمونتان بخش Research داشته باشید دیگر بخش Unscored را نخواهید دید.

 

در ادامه کمی بیشتر در مورد سه بخش اصلی آزمون GRE توضی میدهم.

۱- رایتینگ تحلیلی Analytical Writing

در بخش رایتینگ آزمون، دو سوال خواهید داشت.

 • رایتینگ Issue

در این رایتینگ یک سوال از شما پرسیده می شود و شما باید پاسختان را در ۳۰ دقیقه تایپ کنید. رایتینگ Issue دقیقاً شبیه رایتینگ Independent آزمون تافل یا رایتینگ Task 2 آزمون آیلتس است.

 • رایتینگ Argument

این رایتینگ با همه رایتینگ هایی که شاید تا حالا در آزمون هایی مثل تافل و آیلتس نوشته اید فرق دارد. در Argument به شما یک پاراگراف داده می شود که در آن نویسنده یک سری شواهد ارائه کرده و بعد از یک سری استدلال، یک نتیجه گیری ارائه کرده است. حالا شما باید چه کاری انجام بدهید؟ شما باید به استدلال های نویسنده و نتیجه گیری آن ایراد بگیرید.

اگر دوست دارید در مورد رایتینگ GRE بطور مفصل تر بدانید، توصیه می کنم حتما مقاله رایتینگ GRE و نمونه سوال های آن را بخوانید.

۲- وربال Verbal Reasoning

کلمه Verbal به معنی کلامی و مرتبط با واژه ها است. در این بخش از آزمون GRE دامنه لغت و درک مطلب شما سنجیده می شود. تا August سال ۲۰۱۱ آزمون جی آر ای به شدت روی دامنه لغت تمرکز داشت و برای گرفتن یک نمره خوب در آزمون باید تعداد زیادی لغات و مترادف ها و متضاد ها آنها را به طرز زجر آوری حفظ می کردید. اما بعد از August سال ۲۰۱۱ نسخه جدیدی از آزمون طراحی شد که در آن درک مطلب و مهارت متن خوانی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار شد. این آزمون ابتدا Revised GRE نام داشت و اخیراً بعد از اینکه اعتبار آخرین مدرک های نسخه قدیمی جی آر ای تمام شد(در آگوست ۲۰۱۶)، ETS این آزمون را دوباره همان GRE می نامد، بدون صفت Revised.

در بخش وربال سوال های متنوعی از جمله سوال های جای خالی، سوال های مترادف، و سوال های درک مطلب خواهید داشت. در صورتی که دوست دارید در مورد بخش وربال و انواع سوال های آن بیشتر بدانید، توصیه می کنم مقاله وربال GRE را مطالعه کنید.

۳- ریاضیات Quantitative Reasoning

خیلی ها وقتی اسم ریاضیات جی آر ای را می شنوند فکر می کنند حتماً ریاضیاتی سطح بالا و در حد دانشگاهی است. نه، اصلاً اینطور نیست. ریاضی جی آر ای از ریاضی دبیرستان رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک هم بسیار آسان تر است. البته چند تا از موضوعات موجود در ریاضی GRE در دبیرستان های ما معمولاً تدریس نمی شوند، اما در کل سطح آن آنقدر بالا نیست که خیلی از دانشجو ها فکر می کنند. برای گرفتن نمره بالا در ریاضیات جی آر ای شما باید سرعت عمل خوبی داشته باشید. شاید خیلی از سوال های بخش کوانت جی آر ای سخت نباشند، اما گرفتن نمره بالا در این بخش مستلزم تمرین و کسب مهارت است.

در بخش ریاضیات شما به یک ماشین حساب هم دسترسی دارید و می توانید از آن برای انجام محاسبات خودتان استفاده کنید. البته، اگر واقعاً می خواهید نمره خوبی بگیرید، من توصیه نمی کنم چندان به این ماشین حساب وابسته باشید. من در مقاله ریاضی GRE بطور مفصل در مورد انواع سوال های این بخش از آزمون صحبت کرده ام. یادتان نرود آن مقاله را هم بخوانید.

به دنبال گرفتن نمره خیلی خوب در GRE هستید؟

چرا سری به دوره های آمادگی آزمون GRE من نمی زنید؟ دوره های GRE هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین (با نرم افزار اسکایپ) برگزار می شوند. پس، مهم نیست در کجای ایران یا جهان زندگی می کنید، شما می توانید از اتاق خواب خودتان در این دوره ها شرکت کنید.

توضیحات دوره GRE (حتماً بخوانید!)

چطور با ایمیل زدن پذیرش تحصیلی بگیریم؟

23 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بپرسم برای آمادگی در آزمون GRE حداقل چند ماه نیاز است؟
  آیا بنده که دی ماه میخوام آزمون بدم میتونم نمره خوبی بگیرم اگر از امروز شروع کنم؟
  بنده کتاب های زیر رو مد نظر دارم بخونم:
  ۱.کلیه کتاب های منهتن
  ۲. سه تا کتاب Ets
  ۳.کاپلان
  ۴.بارونز GRE
  برای لغات هم:
  ۱. ۱۱۰۰
  ۲.وربال ادونتیج
  ۳.ورد اسمارت
  ۴. اسنشیال GRE بارونز

  • سلام.
   دو نکته وجود داره.
   یکی از مهمترین عامل هایی که توی آزمون جی آر ای طول آمادگی رو مشخص می کنه مدت زمانی هست که شما باید لغت بخونید. معمولاً نهایتا ۳۰ لغت در روز عدد خوبی هست برای حفظ کردن و داشتن تسلط روی لغات. بنابراین خودتون می تونید حساب کنید چقدر طول می کشه فقط لغات مورد نیاز برای نمره مد نظرتون رو بخونید. البته شما بفرمایید چه نمره ای مد نظرتون هست تا من بهتر بتونم راهنماییتون کنم. همچنین رشته تحصیلیتون چی هست و چقدر با ریاضیات سر و کار دارید؟ می خوام حدس بزنم چقدر احتمالا ریاضیتون طول می کشه.
   در هر صورت، من توصیه می کنم از همین امرروز خوندن کتاب ۱۱۰۰ رو شروع کنید. هر نمره ای توی آژمون جی آر ای بخواهید، به هر حال باید این کتاب رو اول بخونید، پس، حتی یک روز رو هم از دست ندید.

   • بنده مهندسی شیمی خوانده ام. و ریاضیات خوبی داریم
    نمره مورد نظر برای کوانت بالای ۱۶۵
    ولی وربال بالای ۱۵۵
    دایره لغات ضعیفی دارم
    در کنار GRE دارم برای تافل هم آماده میشم

   • برای گرفتن نمره بالای ۱۶۵ توی کوانت آزمون جی آر ای توصیه می کنم از ۶ جلد اول مجموعه هشت جلدی منهتن شروع کنید و بعد برید سراغ کتاب آفیشیال گاید و درس های اون رو بخونید و بعدش هم یه تست ازش بزنید ببینید وضعیتتون چطوره.
    برای وربال هم برای لغاتش باید از ۱۱۰۰ شروع کنید و حداقل کتاب های وربال ادونتج و WordSmart رو بخونید. به همراه شاید یک ورد لیست که خیلی هاش رو توی این سه کتاب خوندید. البته باید در کنار لغات متن هم بخونید که قبلا خدمتتون عرض کردم. البته من فکر نمی کنم کار منطقی ای باشه اگر قبل از اتمام و تسلط بر کتاب ۱۱۰۰ واژه بخواهید از خودتون تست وربال بگیرید. اصولاً اونقدر با لغات آزمون درگیر می شید که بعید می دونم آزمون رو تا انتها بزنید. پس اول کتاب ۱۱۰۰ رو بخونید.

   • رشته تحصیلی مهندسی شیمی
    ریاضیات خوب
    کوانت ۱۶۵ و وربال ۱۵۵ به بالا میخوام
    با چه کتاب GRE ائی شروع کنم؟
    متشکرم

 2. برای لغت با کتاب ۱۱۰۰ شروع کنم. در کنارش از کتاب تست ها با آفیشل شروع کنم؟
  هر کتاب رو حداکثر باید چند روزه به اتمام برسونم ؟با فرض اینکه در ریاضیات سرعتم قابل قبول و خوب باشه

  • میزان خوندن یک چیز کاملاً شخصی هست و فرد به فرد متفاوته. فقط در مورد لغت میانگین دانشجو های خیلی خوب چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ کلمه جی آر ای جدید در روز هست. دقت کنید که در مرحله از یادگیری لغات جی آر ای شما به حدود ۱۰۰۰ لغت مرور در روز هم خواهید رسید که خودش میزان قابل توجهی زمان می بره. پس، سعی نکنید یه برنامه غیر منطقی و فوق ایده آل گرایانه بریزید که نتونید تا انتهاش برید. زمان نسبتا خوبی دارید و اگر خوب ازش استفاده کنید نتیجه خواهید گرفت.

 3. با سلام من تافل تازه امتحان دادم و نمرم ۹۷ شد، میخواستم نظر شما رو بپرسم حدودا با یک ماه خوندن با چه برنامه ای و به کمک چه منابعی میتونم نمره نسبتا قابل قبول بگیرم، رشته مهندسی کامپیوتر هم هستم

  • سلام.
   لطفاً در مورد دامنه لغت و سطح ریاضی خودتون کمی بیشتر توضیح بفرمایید.
   اگر تا حالا برای GRE کار نکردید، ۱ ماه اصلا ً زمان کافی نیست و توصیه می کنم در صورتی که امکان داره کمی آزمونتون رو عقب بیاندازید.

   • خیر تا الان جی ار ای کار نکرده ام، ریاضی هفته گذشته مطالبی که نیاز بود یاد بگیرم را مرور کردم و مشکلی نداشتم فقط باید تست به اندازه کافی بزنم تا در زمان مشخص به سوالات پاسخ دهم
    در رابطه با دامنه لغات هم کتاب بارونز را برای تافل خوندم و لغات ریدینگ های تی پی او هم کامل یادداشت میکردم و یاد میگرفتم ، ولی هنوز سراغ لغات جی ار ای نرفته ام،
    امتحان هم حداکثر بتوانم تا ۲۰ نوابر بدهم که به ددلاین هم برسم

   • در این مدت بهترین کاری که می تونید انجام بدید اینه که لیست لغات پر کاربرد آزمون رو بخونید و تست های ریاضی و وربال رو از آفیشیال های خود ETS بزنید. اگر زمان بیشتری در طول روز دارید، می تونید تست های ریاضی بیشتری رو هم از کتاب های منهتن ۵lb و math bible و … بزنید. لطفاً توجه کنید که سرمایه گذاری روی ریاضی در زمان کوتاه نتیجه بهتری میده. پس، در حالیکه منطقی هست که لغات رو بخونید و برای وربال هم آماده بشید، از ریاضی غافل نشید.

 4. لیست لغات پر کاربرد ازمون را از کجا بیاورم؟ لیست خاصی هست دانلود کنم؟ من خودم تصمیم داشتم لغات سطح پایه و متوسط مگوش را بخونم.

 5. سلام خسته نباشید
  من از الان که ابتدای دوره ارشد هستم میخوام شروع کنم برای gre. اماده شدن!
  خیلی ممنون میشم بهم بگین چه منابعی رو در این مدت تقریبا ۱۸ تا ۲۴ ماهه مطالعه کنم.
  و اینکه چجوری مطالعه کنم مباحث رو,یعنی در هفته چقدر بخونم و اینکه همزمان همه مهارتهارو ارتقا بدم و منابع هر یک رو بخونم یا نه بصورت پله ای برم؟اگه ممکنه بیشتر درمورد شیوه مطالعه توضیح بدید

  ممنون

  • سلام.
   تبریک می گم، زمان خوبی رو برای این کار انتخاب کردید. ۱۸ ماه هم زمان خیلی خوبی هست و خیلی کارها می تونید بکنید. اگر درست مطالعه کنید، مطمئناً از بسیاری از دانشجوها جلوتر خواهید بود. در صورتی که مایلید با توجه به زبان خودتون یک برنامه مطالعاتی کامل بهتون بدم، می تونید از خدمات مشاوره زبان برای برنامه ریزی مطالعاتی آزمون های زبان انگلیسی من استفاده کنید. اگر فقط برای آزمون جی آر ای بخواهید برنامه ریزی داشته باشید نیم ساعت زمان کفایت می کنه و اگر بخواهید برای آزمون تافل هم یک برنامه منسجم داشته باشید، توصیه می کنم هر دو اینها رو در یک جلسه یک ساعته بحث کنیم. چون قسمت های مشترک متعددی دارند که میشه با هم پیش برد.

 6. سلام. وقت بخیر من دانشجوی ترم دو ارشد هستم در رشته MBA و برای پذیرش می خواهم اقدام کنم و می خواهم در درجه اول خود را برای ازمون ایلتس و جی ار ای اماده کنم و سطح زبان متوسط است لطفا امکانش هست راهنمایی فرمایید چطور و به چه روش و چه منابعی اقدام کنم . سپاسگزارم

  • سلام.
   اگر بخواهید بلافاصله بعد از ارشدتون اقدام کنید باید خیلی خوب از زمانی که دارید استفاده کنید. با توجه به سطح متوسط زبان، بخش هایی از کار هر دو آزمون هست که شما می تونید خودتون و خارج از کلاس انجام بدید. در صورتی که مایلید با یک برنامه مدون پیش برید، می تونید از خدمات مشاوره زبان برای self study استفاده کنید. برای هر دو آزمون شما به یک ساعت زمان مشاوره نیاز خواهید داشت.

 7. سلام مرسی از راهنمایی هاتون
  تصمیم من برای مطالعه تافل و جی آر ای همزمان هست برای آماده شدن برای آزمون تقریبا ۱۲ ماه دیگه.
  با توجه به اینکه شاغل هم هستم چه پیشنهادی دارین؟
  دایره لغاتم خوب نیست ولی توی ریاضی خیلی قوی هستم

  • سلام یاشار عزیز،
   شما در مرحله اول باید دامنه لغت خودتون رو بالا ببرید. پیشنهاد من این هست که از لغت های تافل شروع کنید و بعد بعه سراغ لغت های جی آر ای برید. برای لغت های تافل هم باید کتاب هایی مثل لغات ضروری تافل و کتاب ۴۰۰ لغت تافل رو مطالعه کنید. بعد از این مرحله، می تونید به سراغ کتاب های لغت جی آر ای برید. پیشنهاد من اینه که از کتاب ۱۱۰۰ و کتاب لغات ضروری جی آر ای شروع کنید. از هر کدوم که شروع کردید فرقی نمی کنه.

 8. سلام.
  یه راهنمایی میخواستم.
  من پاییز آینده تافل دارم و کتابای ۴۰۰ و لغات ضروری تافل رو هم خوندم.
  بعد از اون هم باید GRE بدم. با توجه به اینکه رشته م مهندسیه و ریاضیم خوبه؛ شما پیشنهاد میکنید لغات جی آر ای ( کتاب لغات ضروری جی آر ای بارونز رو دارم) رو از کی شروع کنم؟ آخه الان همش نگران تافلم و یه جورایی همه چی تو ذهنم قاطی شده.

  • سلام.
   اگر کتاب های لغتی که گفتید رو بطور کامل خوندید و تسلط کافی دارید، می تونید برید سراغ جی آر ای. البته به یک شرط!
   به شرطی که ریدینگتون خوبه. یعنی همین حالا می تونید متن های ریدینگ تافل رو خوب بفهمید. منظورم این نیست که نمی تونید لغات جی آر ای رو بدون تسلط روی ریدینگ های در سطح تافل، مطالعه لغات جی آر ای رو بخونید. منظورم اینه که داشتن مهارت درک ریدینگ های تافل اولویت بیشتری داره. چون در نهایت شما وقتی لغات جی آر ای رو می خونید، باید بتونید مطالعه متن های سطح جی آر ای رو شروع کنید تا بتونید لغاتی که خوندید رو در متن ها هم مرور کنید. پس، اگر تسلط کافی روی ریدینگ دارید، بهتره لغات جی آر ای رو شروع کنید. زمان خیلی خوبی دارید و می تونید دامنه لغت جی آر ای خوبی بسازید.
   موفق باشید.

دیدگاه خود را بنویسید.

لطفاً دیدگاه خودتان را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد