رایتینگ تافل TOEFL iBT Writing: انواع سوال ها و نمونه سوال

0
1463

در آزمون تافل، رایتینگ آخرین بخش آزمون است و در رایتینگ تافل (TOEFL) شما باید به دو سوال پاسخ بدهید (یعنی دو متن بنویسید).

رایتینگ تافل TOEFL iBT Writing

سوال های رایتینگ تافل

سوال اول ترکیبی از Reading و Listening است و تافل آن را Integrated Question می نامد. سوال دوم که صرفاً مهارت نگارش شما را می سنجد، Independent Question نام دارد. در ادامه هر یک از این دو سوال بخش رایتینگ تافل را بطور مفصل تری توضیح می دهم.

سوال Integrated

رایتینگ تافل: سوال Integratedدر سوال Integrated رایتینگ تافل، شما ابتدا سه دقیقه فرصت دارید تا متنی چهار پاراگرافی را بخوانید. در پاراگراف اول متن نویسنده یک ادعا خواهد داشت و  در سه پاراگراف بعدی سه دلیل برای اثبات ادعای خودش ارائه می کند. سپس، باید به قسمتی از یک کلاس گوش کنید که در آن استادی در مورد ادعا و دلایل متن حرف می زند. سوال از شما می خواهد خلاصه ای از نکات مهم ریدینگ و نظر استاد در مورد آنها را در رایتینگ خود بنویسید. یک رایتینگ Integrated خوب معمولاً حدود ۲۲۵ کلمه است. برای این که بیشتر با این سوال ها آشنا بشوید بد نیست یک نمونه از آن را ببینید. برای راحتی شما، متن ریدینگ و فایل صوتی سخنرانی استاد را در دو لینک زیر قرار داده ام و با کلیک روی آنها می توانید آنها را دانلود کنید.

ابتدا سه دقیقه فرصت دارید متن زیر را بخوانید:

متن ریدینگ سوال

حالا که متن را خواندید، به قسمتی از کلاس درس در مورد همین ریدینگ گوش کنید:

بعد از اینکه به لیسنینگ گوش کردید، ۲۰ دقیقه فرصت دارید تا به این سوال پاسخ بدهید:

  • Summarize the points made in the lecture, being sure to explain how they challenge the specific points made in the read passage.

سوال Independent

رایتینگ تافل: سوال Independentدر سوال Independent رایتینگ تافل، شما ۳۰ دقیقه فرصت دارید تا به یک سوال جواب بدهید. برخلاف سوال Integrated، دیگر خبری از ریدینگ و لیسنینگ نیست و سوال Independent فقط و فقط مهارت نگارش (Writing) شما را ارزیابی می کند. هر چند تافل هیچ مینیممی برای تعداد کلمات قرار نداده است، اما پیشنهاد می کنم حتما بیش از ۴۰۰ کلمه بنویسید. سوال های Independent معمولاً از موضوعات روزمره و عمومی هستند، اما بد نیست قبل از آزمون لیستی از این سوال هایی که در آزمون آمده را ببینید و در مورد پاسخ به این سوال ها فکر کنید. برای این کار می توانید به صفحه نمونه سوال های آزون تافل در ایران مراجعه کنید.

سوال های Independent می توانند انواع مختلفی داشته باشند و برای گرفتن یک نمره عالی در رایتینگ تافل باید حتما با انواع این سوال ها آشنایی داشته باشید. من سوال های Independent رایتینگ تافل را در چهار دسته زیر طبقه بندی می کنم:

 

۱- سوال های Agree/Disagree

در این سوال ها موضوعی مطرح می شود و شما باید موافقت یا مخالفت خودتان با موضوع مورد نظر را در ۳۰ دقیقه بنویسید. در چنین سوال هایی شما می توانید فقط با سوال موافقت کنید، فقط با آن مخالفت کنید یا نظری میانی داشته باشید و توضیح بدهید که تا حدی موافقید و تا حدی مخالف. البته به نظر من با توجه به ماهیت آزمون تافل و معیار های ارزیابی رایتینگ در این آزمون راحت ترین کار این است که یا مخالفت کنید یا موافقت. انتخاب یک دیدگاه میانی می تواند نوشتن را برایتان سخت کند و در نهایت هم تاثیر خاصی روی افزایش نمره شما نخواهد داشت. یک نمونه از سوال های Agree/Disagree را در اینجا برایتان می گذارم:

  • Some people believe that university students should be required to attend classes. Others believe that going to classes should be optional for students. Which point of view do you agree with? Use specific reasons and details to explain your answer.

۲- سوال های Opinion

برای سوال های Opinion در رایتینگ تافل شما باید نظر خودتان را در مورد یک موضوع مطرح کنید. گاهی کلمه Opinion در این سوال ها هست و گاهی هم سوال به روش دیگری نظر شما را می پرسد. در سوال های Agree/Disagree هم در واقع شما نظرتان را مطرح می کنید. این شباهت در نوع سوال باعث می شود ساختار پاسخ این دو سوال شبیه به هم باشد. یک نمونه از سوال Opinion را در اینجا ببینید:

  • Some universities require students to take classes in many subjects. Other universities require students to specialize in one subject. Which is better?

البته یکی از حالت های بسیار رایج سوال های Opinion به این شکل است که به شما چند گزینه داده می شود و شما باید از بین آنها یکی را انتخاب کنید. یک نمونه از این سوال ها در آزمون تافل ۲۷ ژانویه ۲۰۱۸ (که در ایران برگزار شد) آمده و شما می توانید آن را در صفحه سوال های آزمون تافل January 27, 2018 در ایران ببینید.

۳- سوال های If

در این نوع از سوال های Independent شما باید به سوالی پاسخ بدهید که شامل یک if است. این سوال ها معمولاً در مورد یک موقعیت غیر واقعی هستند و شما باید آن موقعیت را تصور کنید و نظرتان را در ۳۰ دقیقه بنویسید. به یک نمونه از این سوال ها دقت کنید:

  • If you could study a subject that you have never had the opportunity to study, what would you choose? Explain your choice, using specific reasons and details.

۴- سوال های Compare/Contrast

سوال های Compare/Contrast با سه نوع سوالی که تا اینجا دیدید فرق می کنند. در سوال های یک تا سه شما باید یک نظر می دادید و با چند دلیل آن نظر را ساپورت (ثابت) می کردید. در سوال های Compare/Contrast باید دو طرف یک موضوع را تحلیل کنید و در نهایت هم نظر خودتان را هم ارائه کنید. مثلاً اگر موضوع مصرف غذا های fast food است، شما باید هم در مورد مزایای مصرف این غذا ها حرف بزنید (مثلاً صرفه جویی در وقت، هزینه و خوشمزه بودن!) و هم در مورد مضرات مصرف fast food بنویسید. پس، همانطور که می بینید، در این نوع سوال ها شما باید دو نظر مختلف (اغلب متضاد) را تحلیل کنید. به یک نمونه از این سوال ها دقت کنید:

  • It has been said, “Not everything that is learned is contained in books.” Compare and contrast knowledge gained from experience with knowledge gained from books. In your opinion, which source is more important? Why?

امیدوارم با مطالعه این مقاله دید بهتری در مورد انواع سوال هایی که ممکن است در رایتینگ تافل ببینید پیدا کرده باشید. اگر هنوز در مورد رایتینگ تافل سوالی دارید می توانید در قسمت دیدگاه های همین صفحه مطرح کنید.

دوست دارید در رایتینگ تافل نمره بالای ۲۵ بگیرید؟

اگر واقعاً دوست دارید یک نمره خیلی عالی (مثلاً نمره ۲۵ یا بالاتر) در رایتینگ تافل بگیرید، پیشنهاد می کنم سری به صفحه کلاس تافل من بزنید. این کلاس ها هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری برگزار می شوند، پس، از هر کجای ایران و جهان که هستید می توانید در دوره های تافل (TOEFL) من شرکت کنید.

چطور با ایمیل زدن پذیرش تحصیلی بگیریم؟

دیدگاه خود را بنویسید.

لطفاً دیدگاه خودتان را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد