اسپیکینگ تافل TOEFL iBT Speaking: انواع سوال ها و نمونه سوال

2
2013

در بخش اسپیکینگ تافل شما باید به شش سوال پاسخ بدهید و پاسخ های شما ضبط می شوند تا بعد از اتمام آزمون دو نفر پاسخ های شما را ارزیابی کنند و به آنها نمره بدهند. در اسپیکینگ تافل، بر خلاف اسپیکینگ آیلتس، صرفاً مهارت Speaking شما ارزیابی نمی شود، بلکه ترکیبی از مهارت های ریدینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ با هم تست می شوند.

اسپیکینگ تافل TOEFL iBT Speaking: انواع سوال ها و نمونه سوال

در این بخش از آزمون تافل شما شش سوال خواهید داشت که دو سوال اول صرفاً اسپیکینگ هستند و در آنها شما باید به سوالی که از شما پرسیده شده پاسخ بدهید. به این دو سوال سوال های Independent یا مستقل می گویند، چون آنها فقط مهارت Speaking شما را ارزیابی می کنند. سوال های سوم تا ششم، که به سوال های Integrated یا تلفیقی هم معروفند، ترکیبی از مهارت های Speaking، Reading و Listening شما را ارزیابی می کنند و نام Integrated هم از همینجا می آید.

سوال های اسپیکینگ تافل

 • سوال اول و دوم

همانطور که در بالا هم توضیح دادم، سوال های اول و دوم در اسپیکینگ تافل Independent  هستند. این دو سوال تقریبا مشابه هستند. در این دو سوال شما ۱۵ ثانیه فرصت دارید تا پاسخ خود را آماده کنید و بعد باید در ۴۵ ثانیه پاسخ خودتان را بگویید. ممکن است بپرسید مگر در ۱۵ ثانیه اصلاً می شود درمورد چیزی فکر کرد؟ راستش حق با شماست، ۱۵ ثانیه خیلی کمتر از آن است که یک ایده را از صفر بسازید و بعد تازه در مورد دلایل اثباتش هم فکر کنید. در واقع شما باید قبل از آزمون تافل در مورد موضوعات مختلفی که ممکن است در سوال های اول و دوم اسپیکینگ تافل بیایند فکر کنید و در این ۱۵ ثانیه فقط ایده هایی که از قبل دارید را سازماندهی کنید.

از طرفی خیلی ها از اینکه کلاً ۴۵ ثانیه فرصت برای پاسخ دادن دارند می ترسند. ببینید، تافل دقیقاً به اندازه همین ۴۵ ثانیه از شما انتظار دارد، پس باید سعی کنید خیلی خلاصه و با آرامش پاسخ خودتان را در همین ۴۵ ثانیه بگویید. بدترین کار در اینجا این است که کمال گرا باشید و سعی کنید هر چیزی که در مورد موضوع مورد نظر سوال می دانید را در پاسخ خودتان بگنجانید. این کار فقط باعث می شود پاسخ شما خیلی ناقص و ضعیف به نظر برسد، چون ممکن است حتی نتوانید در مورد یکی از دلایلی که دارید هم حرف بزنید.

تفاوت سوال های اول و دوم اسپیکینگ تافل

سوال های یک و دو در اسپیکینگ آزمون TOEFL از بسیاری جهات شبیه هم هستند اما از یک جهت با هم فرق دارند.

اسپیکینگ تافل: سوال اول Speakingدر سوال اول، شما باید از میان تعدادی آیتم (معمولا بیش از ۲) یکی را انتخاب کنید و بعد دلیل انتخاب خودتان را در ۴۵ ثانیه توضیح بدهید. به عنوان مثال در سوال اول ممکن است از شما پرسیده شود که رنگ مورد علاقه شما چیست؟ یعنی شما باید از بین رنگ های متعدد یکی را انتخاب کنید و در موردش حرف بزنید. یا مثلاً سوال ممکن است از شما بخواهد در مورد یکی از شخصیت های مهم تاریخ کشورتان که روی سرنوشت کشور تاثیر زیادی داشته حرف بزنید. در این شرایط شما باید باز از میان عده زیادی یک نفر را انتخاب کنید. یکی از سخت ترین کار ها در این سوال انتخاب موردی است که می خواهید در موردش حرف بزنید. خیلی ها چون گزینه های زیادی برای انتخاب دارند، احتمالاً در انتخاب یکی از آنها دچار وسواس می شوند و نمی توانند از زمان ۱۵ ثانیه ای خودشان به درستی استفاده کنند.

یک نکته که من به همه دانشجوهایم بارها و بار ها یادآوری می کنم این است که در آزمونی مثل تافل، چیزی که شما می گویید اصلاً مهم نیست، اینکه آن چیز را چطور می گویید اهمیت دارد و برای شما نمره می آورد. همین سوال شخصیت مهم تاریخی در یکی از آزمون های خود من آمده بود و من در پاسخ ملانصرادین را انتخاب کردم! نمره اسپیکینگم هم شد ۳۰ . پس، خیلی سریع یکی را انتخاب کنید و تا می توانید زمان خودتان را صرف سازماندهی ایده هایتان بکنید.

اسپیکینگ تافل iBT: سوال دوم Speaking

در سوال دوم دیگر خبری از تعداد زیادی آیتم نیست و خود سوال به شما دو آیتم می دهد و شما باید یکی از دو تا را انتخاب کنید و دلیل انتخاب خودتان را توضیح بدهید. یعنی در سوال دوم اسپیکینگ دیگر مشکل زیادی برای انتخاب نخواهید داشت. اما در سوال دوم هم باید یادتان باشد تافل اهمیت نمی دهد شما با موضوعی مخالفت می کنید یا موافقت، تنها چیزی که برای گرفتن نمره بالا اهمیت دارد نحوه بیان آن موافقت یا مخالفت است. بنابراین پیشنهاد می کنم خیلی سریع موضع خودتان را انتخاب و بیشتر زمان ممکن را صرف برنامه ریزی و سازماندهی ایده هایتان بکنید.

پس، فرق سوال اول و دوم در اسپیکینگ TOEFL این شد: سوال اول انتخاب یکی از میان تعداد زیاد است و سوال دوم انتخاب یکی از میان دو تا. در ادامه یک نمونه از هرکدام از این سوال ها را آورده ام تا بیشتر با آنها آشنا بشوید.

نمونه سوال اول اسپیکینگ تافل:

 

Talk about a book you have read that was important to you for some reason. Explain why the book was important to you. Give specific details and examples to explain your answer.

همانطور که می بینید در این سوال شما باید از میان کتاب های مختلف و متعدد، یکی را انتخاب کنید و در مورد دلیل انتخاب آن  کتاب حرف بزنید.

نمونه سوال دوم اسپیکینگ تافل:

 

Some people believe that television has had a positive influence on society. Others believe it has had a negative influence on society. Which do you agree with and why? Use details and examples to explain your opinion.

باز هم همانطور که مشاهده می کنید در این سوال شما باید یکی از دو حالت داده شده را انتخاب کنید و بعد در مورد دلیل انتخاب خودتان حرف بزنید.

 

 • سوال سوم: یک تغییر و دو دلیل

اسپیکینگ تافل: سوال سومسوال سوم در مورد یک تغییر و مکالمه دو دانشجو در مورد آن تغییر است. ابتدا شما ۴۵ یا ۵۰ ثانیه فرصت دارید یک متن را بخوانید. متن می تواند یک اطلاعیه باشد که در آن دانشگاه تغییری را اعلام می کند و دو دلیل برای آن تغییر ارائه می دهد. مثلاً تغییر می تواند این باشد که دانشگاه از ترم آینده در آخر هفته به دانشجو هایی که در خوابگاه هستند غذا نمی دهد و دلایل هم می توانند این ها باشند که اولاً تعداد دانشجوهایی که غذا رزرو می کنند خیلی کم است و برای دانشگاه به صرفه نیست. دوماً هزینه ای که از این راه صرفه جویی می شود صرف کلاس های آشپزی برای دانشجوها خواهد شد!

از طرفی متن ممکن است نامه یک دانشجو به انجمن دانشجویان باشد که در آن به یک تغییر اشاره شده و دو دلیل برای مخالفت دانشجو با آن تغییر ارائه شده است. مثلاً در مورد همین تغییری که گفتم، نامه دانشجو ممکن است به ندادن غذا در آخر هفته اشاره کند و بگوید با این تغییر مخالف است به دلیل اینکه اولاً باعث می شود دانشجو ها مجبور شوند بیرون از دانشگاه غذا بخورند که برایشان گران است و دوماً دانشجو ها اصلاً وقت ندارند غذا درست کنند و به همین خاطر آموزش آشپزی به آنها کاری غیر منطقی است.

بعد از اینکه متن را خواندید، مکالمه ای بین دو دانشجو برای شما پخش خواهد شد و در آن این دو دانشجو در مورد تغییر و دلایل ارائه شده حرف می زنند. یکی از این دانشجو ها خیلی بیشتر حرف می زند و در نهایت سوال از شما خواهد خواست تا نظر این دانشجو را در مورد متن، تغییر و دلایل ارائه شده در آن خلاصه کنید.

زمانبندی سوال سوم اسپیکینگ تافل به این شکل است که شما ابتدا ۳۰ ثانیه فرصت دارید پاسخ خودتان را آماده کنید و بعد از آن باید در ۶۰ ثانیه پاسختان را بگویید. بد نیست یک نمونه از سوال سوم را هم ببینید.

نمونه سوال سوم اسپیکینگ تافل:

ابتدا متن زیر را در ۴۵ ثانیه بخوانید:

Letter in the Centerville College News

The administration has plans to acquire a new sculpture for campus. We should all oppose this plan. The university’s poor financial condition led it to increase the price for campus housing and tuition by 15% this past year. Surely then it is no financial position to purchase such an expensive sculpture. Moreover, just look at the sculpture: several 60-foot ling steel plates, jutting out of the earth at odd angles! It’s so large, it’ll take up all the green space in front of the campus center! This is public space that should be reserved for students to use.

سپس به این مکالمه بین دو دانشجو گوش کنید:

سوالی که از شما پرسیده می شود به این شکل است:

Explain why the woman disagrees with the reasons expressed in the letter.

 • سوال چهارم: یک موضوع آکادمیک

سوال چهارم هم مثل سوال سوم یک ریدینگ و لیسنینگ دارد. زمانبندی این سوال هم مانند سوال سوم است و ۳۰ ثانیه فرصت دارید پاسخ خودتان را آماده کنید و بعد باید در ۶۰ ثانیه آن را بگویید. شباهت سوال های سوم و چهارم در همینجا تمام می شود.

در سوال چهارم متن در مورد یک موضوع آکادمیک است که معمولاً به یک تعریف و کمی توضیح در مورد آن موضوع خلاصه می شود. سپس یک استاد در مورد آن موضوع حرف می زند و با یک یا چند مثال آن موضوع را بیشتر توضیح می دهد.

به عنوان مثال ممکن است متن در مورد Habituation حرف بزند و برای آن تعریفی ارائه کند. در لیسنینگ هم استاد با ذکر مثالی این موضوع را بیشتر توضیح بدهد. مثلاً بگوید من که بچه بودم وقتی به ماهیگیری می رفتم ماهی ها به صدای موتور های آب عادت کرده بودند و از آن نمی ترسیدند، اما به حرکت و ضربه های پاهای من به زمین کنار رودخانه عکس العمل نشان می دادند و فرار می کردند، با اینکه صدای پای من بسیار کمتر از صدای موتور های پمپاژ آب بود. بی تفاوت بودن ماهی ها نسبت به صدای ناهنجار موتور پمپاژ آب Habituation است.

سپس شما باید با استفاده از توضیحات و مثال استاد موضوع مورد بحث در متن ریدینگ را توضیح بدهید. البته باز هم بد نیست یک بار دیگر تاکید کنم با توجه به زمان نسبتاً کمی که تافل برای ارائه پاسخ به شما می دهد، راهی جز خلاصه کردن اطلاعات نیست و تلاش برای گفتن همه حرف های استاد و متن فقط به یک پاسخ ضعیف و ناقص منجر می شود. برای اینکه بیشتر با چهارمین سوال اسپیکینگ تافل آشنا بشوید به این مثال توجه کنید.

نمونه سوال چهارم اسپیکینگ تافل:

ابتدا متن زیر را در ۴۵ ثانیه بخوانید:

Groupthink

One process by which groups may make bad or irrational decisions is known as groupthink. Individual members of a group attempt to conform their opinions to what they believe to be the group consensus even though the result may be negative. There are many reasons why groupthink happens. These include the desire to be liked, fear of losing a job, or even not wanting to be the one employee delaying a decision that seems inevitable. These kinds of implicit pressures to conform lead group members to ultimately make decisions that each, by himself or herself, might normally not make.

سپس به این مکالمه بین دو دانشجو گوش کنید:

سوالی که از شما پرسیده می شود به این شکل است:

Explain groupthink and its effects using example of the computer company.

 

 • سوال پنجم: یک مشکل و دو راه حل

سوال پنجم اسپیکینگ تافل ibt : یک مشکل و دو راه حلسوال پنج دوباره یک مکالمه در محیط دانشگاه است. در این سوال دیگر خبری از ریدینگ نیست. شما فقط یک لیسنینگ خواهید داشت. این مکالمه می تواند بین دو دانشجو، یک دانشجو و یک استاد یا یک دانشجو و یکی از مسئولین دانشگاه باشد. البته در اغلب سوال ها لیسنینگ یک مکالمه بین دو دانشجو است. در هر صورت، در این مکالمه یک دانشجو مشکلی دارد که برای آن دو راه حل ارائه می شود. شما باید علاوه بر خلاصه کردن مشکل و راه حل های پیشنهاد شده، نظر خودتان را در مورد بهترین راه حل بیان کنید. این تنها سوال Integrated اسپیکینگ تافل است که از شما نظر شخصی خودتان را می خواهد. زمانبندی این سوال با سوال های سه و چهار فرق می کند و شما فقط ۲۰ ثانیه فرصت دارید خودتان را آماده کنید و باید در مدت ۶۰ ثانیه پاسخ را بگویید.

همانطور که گفتم، سوال پنجم تنها سوال Integrated بخش Speaking است که از شما می خواهد نظری بدهید. در سوال های سوم، چهارم و ششم شما فقط باید اطلاعاتی که از متن و/یا لیسنینگ می گیرید را خلاصه کنید، اما در سوال پنجم علاوه بر ارائه خلاصه ای از این اطلاعات، باید نظرتان را هم اعلام کنید. برای آشنایی بیشتر با این نوع از سوال های آزمون تافل، لطفاً به نمونه زیر دقت کنید.

نمونه سوال پنجم اسپیکینگ تافل:

به این مکالمه بین دو دانشجو گوش کنید:

سوالی که از شما پرسیده می شود به این شکل است:

The speakers discuss two possible solutions to the woman’s problem. Briefly summarize the problem. Then state which solution you recommend and explain why.

 

 • سوال ششم: یک موضوع آکادمیک

سوال ششم اسپیکینگ (مثل سوال چهارم) یک Lecture (سخنرانی) است. در سوال ششم اسپیکینگ تافل، یک استاد در مورد یک موضوع آکادمیک حرف می زند و سپس با ارائه جزئیات و مثال هایی آن را توضیح می دهد.

اغلب این lecture به این شکل طراحی شده است که استاد اول در مورد یک مفهوم حرف می زند و بعد از کمی توضیح یا ارائه یک تعریف برای آن مفهوم آکادمیک، در مورد دو جنبه (دو عامل مهم، دو عامل موثر، دو نوع، دو تکنیک، یا …)  آن مفهوم حرف می زند و با مثال هایی این دو حالت را تشریح می کند. به عنوان مثال استاد ممکن است در مورد Advertising حرف بزنید و بعد از تعریف کردن Advertising، به دو تاثیر مخرب آن روی محیط زیست اشاره کند و با ارائه دو مثال آنها را ساپورت کنید.

یا مثلاً ممکن است موضوع در مورد همان Advertising  باشد و استاد فقط بگوید امروزه خیلی زیاد استفاده می شود و بعد در مورد Repetition (تکرار) و  Endorsement (بکارگیری یک فرد مشهور در تبلیغات) به عنوان دو استراتژی محبوب و موثر که در اکثر Advertising ها استفاده می شوند حرف بزند. و با ذکر توضیحات و مثال هایی آن ها را ساپورت کند.

نمونه سوال ششم اسپیکینگ تافل:

لطفاً به این lecture گوش کنید:

سوالی که از شما پرسیده می شود به این شکل است:

Using points and examples from the talk, explain the two definitions of money presented by the professor.

 

این ها شش سوالی هستند که شما در اسپیکینگ تافل خواهید دید. فراموش نکنید برای گرفتن یک نمره خوب در اسپیکینگ تافل، باید علاوه بر آشنایی با سوال ها، روی مهارت Speaking عمومی خودتان هم کار کنید. همچنین، تمرین مدیریت زمان یکی دیگر از مهارت هایی است که برای گرفتم نمره عالی در اسپیکینگ تافل لازم خواهید داشت.

مدیریت زمان در اسپیکینگ تافل با اسپیکینگ آیلتس یک فرق اساسی دارد. در اسپیکینگ آزمون آیلتس یک ممتحن جلوی شما نشسته است و گاهی به شما اجازه می دهد بیشتر حرف بزنید یا گاهی از حالت چهره اش ممکن است بفهمید که دارید زیاد حرف می زنیید و باید پاسخ هایتان را کوتاه کنید. در آزمون تافل، اما، پاسخ شما در مدت زمان معینی ضبط می شود. پس اگر مثلاً در سوال ۵ شما در ۶۰  ثانیه فقط مشکل و دو راه حل را توضیح بدهید، چون دیگر وقتی نمانده تا در مورد راه حل پیشنهادی خودتان حرف بزنید، مقدار زیادی از نمره را از دست خواهید داد. یعنی هر قسمتی از پاسخ شما که بعد از ۶۰ ثانیه بیافتد دیگر اهمیتی ندارد. بنابراین باید مهارت های مدیریت زمان و نگاه کردن به زمان در حین صحبت کردن را تقویت کنید.

می خواهید با گرفتن نمره بالای ۲۵ در اسپیکینگ تافل شانس گرفتن پذیرش خودتان را بالا ببرید؟

اگر هدف شما گرفتن نمره خیلی خوب در اسپیکینگ آزمون تافل است (مثلاً نمره ۲۵ یا بالاتر)، پیشنهاد می کنم سری به صفحه کلاس تافل من بزنید. این کلاس ها هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری برگزار می شوند، پس، از هر کجای ایران و جهان که هستید می توانید در کلاس های اسپیکینگ تافل من شرکت کنید. این کلاس ها با نرم افزار اسکایپ برگزار می شوند و علاوه بر داشتن همه ویژگی های مثبت کلاس های حضوری، مزایایی چون صرفه جویی در وقت، هزینه و انرژی هم دارند.

توضیحات دوره تافل (حتماً بخوانید!)

چطور با ایمیل زدن پذیرش تحصیلی بگیریم؟

2 دیدگاه

 1. سلام،
  من مدتها است که با شما آشنایی دارم، اما به دلایلی که مهمترینش مسائل مرتبط با وضعیت اقتصادی بود، نتوانستم به هدف مرتبط با یادگیری و آمادگی برای آزمونهای زبان دست پیدا کنم. اما همیشه، آنقدر سایت شما و خود شما، دقیق راهنمایی کرده اید، که تنها منبع مورد اعتماد برای آموزشم شده اید..
  تازه در حال بررسی کامل سایت جدید شما هستم (پس از ای اس ال ایران) و به امید خدا در حال پیش آمادگی هستیم (با همراهی دوستم) تا زمانی که سطح خود را بتوانیم بالاتر ببرم، و تا آنزمان برای شرکت در کلاسهای شما هم مهیا شویم.
  این یادداشت، فقط محض تشکر بسیار از شما است.. و اینکه بدانید لااقل امید کامل دو نفر (من و دوستم) برای یادگیری زبان هستید.
  پایدار باشید
  به امید سلامتی و موفقیت روزافزون شما
  شراره

دیدگاه خود را بنویسید.

لطفاً دیدگاه خودتان را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد