لانگ فرمت تافل (TOEFL ibt Long Format)

2
572

نمی دانم آیا تا بحال اصطلاح لانگ فرمت تافل را شنیده اید یا نه، اما اگر مقاله آزمون TOEFL iBT را خوانده باشید، حتما می دانید که بخش Reading تافل سه ریدینگ دارد و ۶۰ دقیقه طول می کشد. بخش Listening هم شش قسمت دارد و آن هم ۶۰ دقیقه طول می کشد. اما همیشه هم اینطور نیست. گاهی ممکن است بخش ریدینگ تافل تا ۸۰ دقیقه و بخش لیسنینگ آن تا ۹۰ دقیقه هم طول بکشد که این زمان اضافی مربوط به بخشی موسوم به “لانگ فرمت” یا ” آزمایشی” است.

لانگ فرمت تافل (TOEFL ibt Long Format)

 

لانگ فرمت تافل چیست؟

آزمون تافل بخشی آزمایشی (Experimental) دارد که ممکن است در یکی از بخش های Reading یا Listening تافل ظاهر شود. به این بخش آزمایشی Long Format گفته می شود. نکته مهمی که در مورد لانگ فرمت تافل باید بدانید این است که نتیجه این بخش در نمره تافل شما تاثیری ندارد. ETS با این بخش ها سعی می کند سوال هایی را برای استفاده در آزمون های آینده استاندارد سازی کند.

ساختار لانگ فرمت تافل

بخش لانگ فرمت تافل یا یک passage کامل ریدینگ با ۲۰ دقیقه زمان است یا یک مجموعه فایل صوتی و سوال های Listening که نهایتاً ۳۰ دقیقه خواهد بود. دقت کنید که هرگز هر دوی این ها با هم نمی توانند اتفاق بیافتند و اگر مثلاً ریدینگ تافل شما لانگ فرمت شد، دیگر در Listening بخش لانگ نخواهید داشت.

حدس نزنید!

تافل ممکن است بخش لانگ فرمت را بصورت تصادفی در هر کجای آزمون قرار بدهد. سوال های بخش لانگ فرمت تافل هیچ تفاوتی با سایر سوال های تافل ندارند و نباید با توجه به سختی یا سادگی سوال ها سعی کنید حدس بزنید آیا بخشی از سوال ها مربوط به لانگ فرمت هستند یا نه. شما باید با همه سوال های آزمون تافل طوری برخورد کنید که انگار همه آنها در نمره نهایی شما تاثیر دارند.

آماده باشید

شاید ۲۰ یا ۳۰ دقیقه زمان اضافی به نظر چیز خاصی نرسد، اما اگر این زمان در آزمونی مثل تافل در کنار بیش از سه ساعت پر استرس دیگر قرار بگیرد، واقعاً می تواند نفس گیر باشد. پس باید حتما خودتان را برای این شرایط آماده کنید. به عنوان مثال، گاهی بد نیست وقتی تست های شبیه سازی شده آزمون را می زنید، در پایان بخش ریدینگ یک ریدینگ از یک تست دیگر را هم بزنید تا کم کم به ۸۰ دقیقه تست ریدینگ عادت کنید. با این کار، شما تضمین خواهید کرد که در شرایط آزمون تافل واقعی هم بتوانید تمرکزتان را برای مدت طولانی حفظ کنید و جلوی اشتباه های ساده را بگیرید. همین کار را برای بخش Listening هم می توانید انجام بدهید. مطمئن باشید تاثیر این کار در روز آزمون شما را شگفت زده خواهد کرد.

چطور با ایمیل زدن پذیرش تحصیلی بگیریم؟

2 دیدگاه

  1. با سلام.
    استاد گرامی، اگر درست متوجه شده باشم، سوالات لانگ فرمت به این معنی است که با اینکه امتیازی ندارند و برای استانداردسازی آزمون های بعدی در میان سوالات به صورت رندم قرار گرفته اند، اما برای آزمون دهندگان قابل تشخیص نیست که در این صورت بتوانند از روی آنها رد شده و به آنها پاسخ ندهند؟
    سپاس

دیدگاه خود را بنویسید.

لطفاً دیدگاه خودتان را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد