آیلتس لایف اسکیلز Life Skills

11
160

یکی از انواع جدید آزمون های آیلتس، Life Skills نام دارد. اگر قصد دارید ویزای کشور انگلستان را بگیرید، حتماً ادامه این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا با آزمون آیلتس لایف اسکیلز و انواع سطوح آن بیشتر آشنا بشوید.

آیلتس لایف اسکیلز

چرا آیلتس لایف اسکیلز

آیلتس لایف اسکیلز (Life Skills) برای افرادی طراحی شده است که در یکی از گروه های زیر قرار دارند:

 • افرادی که خانواده ساکن انگلستان دارند و می خواهند ویزا بگیرند
  • اگر می خواهید به انگلستان بروید و با یکی از بستگان یا همسر خودتان که اقامت دائم انگلستان دارد زندگی کنید.
 • افرادی که قصد سکونت نا محدود در انگلستان دارند
  • اگر همین حالا در انگلستان زندگی می کنید و می خواهید آنجا را به محل سکونت دائمی خودتان تبدیل کنید.
 • افرادی که قصد دارند شهروند انگلستان بشوند
  • اگر قصد دارید شهروند انگلستان بشوید!

برای همه انواع دیگر ویزا می توانید از آزمون های آیلتس دیگر استفاده کنید. برای اطلاعات در مورد آزمون های آیلتس آکادمیک و جنرال، پیشنهاد می کنم مقاله آزمون آیلتس: آکادمیک (Academic) – جنرال (General Training) – لایف اسکیلز (Life Skills) را مطالعه کنید.

سطوح آیلتس لایف اسکیلز

آزمون آیلتس لایف اسکیلز سه سطح دارد و با توجه به ویزایی که می خواهید بگیرید، باید در یکی از این سطوح شرکت کنید.

 • سطح A1
  • اگر در انگلستان بستگانی دارید یا همسر شما ساکن انگلستان است و شما قصد دارید به انگلستان بروید تا با او زندگی کنید، باید در سطح A1 آیلتس لایف اسکیلز شرکت کنید. آزمون A1 بین ۱۶ تا ۱۸ دقیقه طول می کشد.
 • سطح A2
  • اگر ویزای انگلستان دارید و می خواهید ویزای خودتان را تمدید کنید، باید در سطح A2 آزمون آیلتس لایف اسکیلز شرکت کنید. این سطح از آزمون از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی برگزار می شود. سطح A2 کمتر از ۲۰ دقیقه خواهد بود و فقط در خود انگلستان برگزار می شود.
 • سطح B1
  • اگر همین حالا هم در انگلستان ساکن هستید و می خواهید آنجا را به محل سکونت دائمی خود تبدیل کنید یا شهروندی انگلستان را به دست بیاورید، باید در آزمون آیلتس لایف اسکیلز سطح B1 شرکت کنید. این سطح از آزمون Life Skills هم ۲۲ دقیقه طول می کشد.

دقت کنید هر سه سطح این آزمون فقط مهارت های Speaking و Listening را می سنجند و در آنها خبری از بخش Writing و Reading نیست. در واقع کشور انگلستان می خواهد مطمئن شود افرادی که وارد این کشور می شوند قادر خواهند بود به راحتی و بصورت شفاف با سایر افراد به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند.

ساختار آزمون IELTS Life Skills

همانطور که در بالا هم توضیح دادم، آزمون لایف اسکیلز فقط برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی افرادی که قصد دارند در انگلستان زندگی کنند طراحی شده است. این آزمون فقط مهارت های Speaking و Listening شما را می سنجد. البته این Speaking و Listening مثل آزمون آیلتس جنرال یا آکادمیک نیست. در آزمون لایف اسکیلز شما باید با یک شرکت کننده دیگر در مقابل ممتحن (Examiner) به سوال ها پاسخ بدهید. سطح زبان شما فقط بر اساس توانایی های خود شما سنجیده می شود و اصلاً مهم نیست شرکت کننده دیگر زبانش قوی است یا ضعیف.

[gap height=”20″]

 آیلتس لایف اسکیلز سطح A1 و A2

بخش دارند که در بخش اول شرکت کننده ها در مورد یک موضوع روزمره و آشنا حرف می زنند و در بخش دوم هم یک Listening پخش می شود و سپس شرکت کننده ها باید به یک سری سوال در مورد لیسنینگ پاسخ بدهید. در بخش سوم هم دو شرکت کننده در مورد یک موضوع خاص با هم حرف خواهند زد. بگذارید این سه بخش را با کمی جزئیات بیشتر توضیح بدهم.

در بخش اول سطح A1 و A2 که در  حدود ۹ دقیقه طول می کشد، ممتحن (ٍExaminer) ابتدا سوال هایی از هر کدام از شرکت کننده ها می پرسد. این سوال ها در مورد موضوعاتی مثل کار، تحصیل، محل زندگی، ملیت، عادت ها، تفریح ها، اوقات فراغت و موضوعاتی از این دست هستند. سپس ممتحن به هر شرکت کننده یک موضوع می دهد و از او می خواهد تا از شرکت کننده دوم در مورد این موضوع سوال هایی بپرسد. در این مرحله ۱.۵ دقیقه زمان به شرکت کننده ها داده می شود تا سوال های خودشان را روی کاغذی که به آنها داده شده بنویسند. بعد از ۱.۵ دقیقه نت برداری، هر شرکت کننده حد اکثر ۲ دقیقه وقت دارد تا سوال های خودش را از شرکت کننده دیگر بپرسد.

بخش دوم سطح A1 و A2 هم یک Listening است. در این بخش ابتدا ممتحن سوالی از دو شرکت کننده می پرسد و سپس دو فایل Listening برای آنها پخش می شود و آنها با توجه به اطلاعت موجود در Listening باید به سوال ها پاسخ بدهند. در مرحله بعد، ممتحن از شرکت کننده ها سول دیگری می پرسد و از آنها می خواهد یک بار دیگر به فایل های صوتی Listening گوش کنند و به سوال ها پاسخ بدهند.

بخش سوم A1 و A2 به این شکل است که ممتحن به دو شرکت کننده یک موضوع می دهد و از آنها می خواهد در مورد آن با هم حرف بزنند. مثلاً ممتحن از دو شرکت کننده می خواهد در مورد تعطیلات آخر هفته و کار هایی که انجام می دهند با هم حرف بزنند. اگر دو شرکت کننده در پیدا کردن سوال های مناسب مشکل داشته باشند ممتحن سوال هایی را پیشنهاد خواهد داد.

[gap height=”20″]

 آیلتس لایف اسکیلز سطح B1

از سه بخش تشکیل شده است که با هم در حدود ۲۲ دقیقه طول خواهند کشید. بطور خلاصه، بخش اول مربوط به Speaking، بخش دوم مربوط به Listening و بخش سوم هم مربوط به Speaking است.

در بخش اول که حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد، ابتدا ممتحن سوال هایی را از هر یک از شرکت کننده ها می پرسد. این سوال ها معمولا در مورد نام و ملیت شرکت کننده ها هستند. سپس ممتحن از شرکت کننده اول می خواهد تا ۱.۵ دقیقه در مورد یک موضوع برای شرکت کننده دوم حرف بزند. البته شرکت کننده اول یک دقیقه فرصت دارد تا در مورد پاسخی که می خواهد بدهد فکر کند. بعد از اینکه شرکت کننده اول پاسخ ۱.۵ دقیقه ای خودش را داد، شرکت کننده دوم باید چند سوال درمورد پاسخ ارائه شده از او بپرسد. سپس، همین مراحل برعکس اجرا می شود و شرکت کننده دوم ۱.۵ دقیقه در مورد موضوعی دیگر حرف خواهد زد و شرکت کننده اول باید از او سوال بپرسد.

بخش دوم سطح B1 آیلتس لایف اسکیلز مربوط به Listening است. در این بخش دو فایل صوتی برای شرکت کننده ها پخش می شود. قبل از پخش شدن این دو فایل صوتی، ممتحن از شما یک سوال  می پرسد و شرکت کننده ها باید بعد از شنیدن Listening ها بتوانند به این سوال ها پاسخ بدهند. مثلاً فرض کنید دو مکالمه بین دو نفر پخش می شود و ممتحن از شرکت کننده ها می خواهد بگویند هر مکالمه در چه محیطی در حال انجام است: در یک آشپزخانه، کتابخانه یا یک مصاحبه شغلی؟! سپس ممتحن یک سوال دیگر از هریک از شرکت کننده ها می پرسد و از آنها می خواهد یک بار دیگر به فایل های Listening گوش کنند و به آن سوال ها پاسخ بدهند.

بخش سوم B1 باز Speaking است. البته نه مثل بخش اول. در بخش سوم دو شرکت کننده باید با هم در مورد یک موقعیت فرضی برنامه ریزی کنند و در مورد حالت های مختلف موجود با هم بحث و تصمیم گیری کنید. به عنوان مثال ممتحن ممکن است به شرکت کننده ها بگوید یکی از دوستان شما قصد دارد ازدواج کند و از شما می خواهد به او کمک کنید در مورد محل برگزاری مراسم و غذاهایی که قرار است سرو شود تصمیم بگیرد. سپس ممتحن به شرکت کننده ها لیستی از سه محل برای برگزاری مهمانی و لیست دیگری از سه غذا و نوشیدنی مختلف می دهد و و شرکت کننده باید در دو دقیقه در مورد این موارد با هم حرفق بزنند و تصمیم بگیرند.بعد از این مرحله هم ممتحن یک موضوع دیگر به شرکت کننده ها می دهد و از آنها می خواهد در مورد موضوع داده شده از همدیگر سوال هایی بپرسند.

 

نمونه سوال های آیلتس لایف اسکیلز

قبل از اینکه در آزمون شرکت کنید بهتر است نمونه سوال های این آزمون را ببینید. اگر دوست دارید یک سری از نمونه سوال های آزمون واقعی لایف اسکیلز را ببینید، لطفاً نوشته دیگر من با عنوان نمونه سوال آیلتس Life Skills را مطالعه کنید. در آنجا برای سطح های A2 ، A1 و B1 دو نمونه سوال قرار داده ام که توصیه می کنم حتما آنها را مطالعه کنید.

معیار ارزیابی

در آزمون آیلتس لایف اسکیلز، توانایی شما از چهار جنبه بررسی می شود:

 • درک اطلاعات
 • انتقال اطلاعات
 • توانایی ارتباط برقرار کردن از طریق اسپیکینگ
 • شرکت در یک بحث انگلیسی

الببته همانطور که قبلاً هم گفتم، نقاط ضعف شرکت کننده دیگری که با شما در آزمون شرکت می کند به هیچ وجه روی نمره شما تاثیر نخواهد گذاشت. اگر زبانتان در سطح نمره ۴ آیلتس باشد به راحتی می توانید در هر سطحی از آزمون آیلتس لایف اسکیلز قبول شوید. اگر با نمره آیلتس آشنایی ندارید و نمی دانید نمره ۴ معادل چه سطحی از زبان انگلیسی است باید بدانید که نمره ۴ چندان نمره بالایی نیست و به راحتی می توانید به آن برسید. برای سطح A1 حتی نمره کمتر از ۴ هم می تواند برای شما نمره قبولی بیاورد.

شرکت در آزمون لایف اسکیلز IELTS Life Skills

تا مدتی قبل آزمون لایف اسکیلز در ایران برگزار نمی شد، اما در حال حاضر موسسه ایرسافام این آزمون را در ایران برگزار می کند. برای شرکت در آزمون لایف اسکیلز محدودیتی وجود ندارد و شما در صورتی که در آزمون قبول نشدید می توانید در آزمون بعدی شرکت کنید. اما اگر در آزمون قبول شوید تا ۲ سال اجازه شرکت در آزمون را نخواهید داشت. البته فکر نمی کنم کسی بخواهد قبل از اینکه مدرکش EXPIRE بشود در آزمون شرکت کند!

اعتراض به نتیجه آیلتس لایف اسکیلز (Enquiry on Results)

در صورتی که در آزمون رد (Failed) شوید می توانید به نتیجه آزمون اعتراض کنید.  در این صورت آزمون شما توسط یک ممتحن ارشد (Senior Examiner) از British Council بررسی می شود. این کار ممکن است ۶ تا ۸ هفته طول بکشد و ۷۵ یورو هزینه دارد. اگر بعد از بررسی مشخص شود که شما باید قبول می شدید، هزینه اعتراض به آزمون به شما برگردانده می شود. هر چند، متاسفانه، اگر نتیجه آزمون شما تغییر نکند، هزینه ای برای تجدید نظر داده اید هم به شما برگردانده نخواهد شد.

نکته مهمی که باید حتما به آن توجه کنید این است که فقط شش هفته بعد از هر آزمون لایف اسکیلز فرصت دارید تا نسبت به نتیجه آزمون اعتراض کنید. برای این کار باید ابتدا هزینه را به حساب ارائه شده واریز کنید (دریافت راهنما) و سپس فرم درخواست تجدید نظر را پر کرده (این فرم) و به همراه فیش واریزی و اصل کارنامه به مرکزی که در آن ثبت نام کرده اید ارسال کنید.

[box type=”note”]لطفاً توجه کنید: اطلاعات ارائه شده در مورد نحوه اعتراض و واریز پول مربوط به اسفند ۱۳۹۵ می باشد. این اطلاعات دائماً تغییر می کنند، پس، لطفاً قبل از هرگونه واریزی در مورد دستورالعمل های جدید اعتراض به نمره آزمون لایف اسکیلز از مرکزی که در آن امتحان داده اید بپرسید. زبان پلاس هیچ مسئولیتی در مورد هر گونه مشکلی که در فرایند اعتراض و واریز پول بوجود بیاید نخواهد داشت.[/box]

 

موضوعات مهم آیلتس لایف اسکیلز

با توجه به هدف آزمون لایف اسکیلز، طبیعی است که یک سری موضوعات که در مکالمات روزمره بیشتر پیش میایند، بیشتر در آزمون آیلتس لایف اسکیلز مطرح می شوند. مهمترین موضوعاتی که در مکالمات آزمون Life Skills استفاده می شوند عبارتند از:

 • personal details/experiences
 • family and friends
 • buying goods
 • work
 • health
 • leisure
 • education/training
 • transport
 • housing
 • weather

تجربه شما از آزمون چیست؟

اگر در آزمون لایف اسکیلز شرکت کرده اید خوشحال می شوم اگر تجربه خودتان در مورد این آزمون را با من و سایر کاربر های زبان پلاس به اشتراک بگذارید. قسمت دیدگاه های این مقاله منتظر شماست!

11 دیدگاه

 1. سلام ببخشید من همسرم انگلیس هست و من بخوام امتحان life skills بدم باید سطح a1 شرکت کنم؟ و ادرس محلی که ازمون گرفته میشه کجاست ؟ و هزینش چقدر میشه ،ممنون

  • سلام.
   در حال حاضر موسسه ایرسافام این آزمون رو برگزار می کنه. هزینه های آزمون رو هم می تونید سایتشون پیدا کنید.

   • سلام.
    با توجه به بریتیش بودن آزمون آیلتس لایف اسکیلز، توصیه می کنم روی کتاب English File کار کنید و نه نسخه آمریکایی اون یعنی همین American English File.
    مد نظر داشته باشید که سطح A1 آزمون آیلتس لایف اسکیلز زیاد بالا نیست و نیازی نیست همه دوره English File رو بگذرونید.
    موفق باشید.

 2. سلام ببخشین ازمون A1 هم مثه ایلس ازمون شبیه سازی داره ؟ که قبل از رفتن ب امتحان اصلی برگزار بشه ببینیم سطحش چجوریه ؟ .

 3. فقط ببخشین من میخواستم در ازمون شرکت کنم و ثبت نامم رو حضوری انجام بدم و با شماره ی موجود تماس گرفتم که اون خانم پاسخگو ی تماسها فرمودن باید با خانم رودباری درتماس باشم که تشریف نداشتند اگه شماره یا ادرسی که پاسخگو باشن موجود هستش ممنون میشم راهنماییم کنید چون من باید هر چه زودتر ازمونمو شرکت کنم تا بقیه ی کارام را بیفته

دیدگاه خود را بنویسید.

لطفاً دیدگاه خودتان را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد