برای گرفتن نمره خوب در وربال GRE کدام مهم تر است: دامنه لغت یا درک مطلب؟

10
1442

گرفتن نمره خوب در وربال GRE یکی از اهداف خیلی از دانشجوهایی است که در آزمون جی آر ای شرکت می کنند. شاید فکر کنید گرفتن نمره خوب در وربال GRE آرزوی همه شرکت کننده های این آزمون هست، اما واقعیت اینطور نیست و دانشگاه هایی هستند که از آزمون جی آر ای فقط به نمره کوانت یا همان ریاضی اهمیت می دهند و بنابراین شما مجبور نیستید به هیچ سوالی در بخش وربال پاسخ بدهید.

گرفتن نمره خوب در وربال GRE

هدف: گرفتن نمره خوب در وربال GRE

اینکه دانشجوهایی که قصد دارند در آزمون جی آر ای شرکت کنند خیلی دوست دارند تا می توانند در بخش وربال نمره بهتری کسب کنند چیز جدید نیست. اما اینکه بهترین مسیر برای رسیدن به نمره بالا در وربال جی آر ای چیست ذهن خیلی از دانشجو ها را به خودش مشغول کرده است. یکی از سوال های بسیار رایجی که دانشجو هایی که دنبال گرفتن نمره خوب در وربال GRE هستند از من می پرسند این است:

لغت حفظ کنم یا متن بخونم؟

تقریباً هر دانشجویی که در کلاس جی ار ای من شرکت می کند این سوال را از من می پرسد. دلیلش هم واضح است. با توجه به میزان انرژی ای که آزمون جی آر ای از دانشجو ها می گیرد و اهمیتی که این آزمون در گرفتن پذیرش و به ویژه فاند (کمک هزینه تحصیلی) دارد، جایی برای اشتباه کردن وجود نداشته و هیچ کسی دوست ندارد بعد از ۶ ماه به این نتیجه برسد که از مسیر دیگری می توانست نتیجه بهتری را در ۳ ماه بگیرد. ( اصلاً به همین خاطر است که من تصمیم گرفتم قسمت مشاوره زبان را در زبان پلاس راه اندازی کنم. اگر به دنبال گرفتن نمره خوب در وربال GRE هستید، ولی دوست دارید قبل از شرکت در کلاس سطح خودتان را حسابی بالا بکشید، می توانید از خدمات مشاوره زبان من استفاده کنید.)

جی آر ای قدیم و جی آر ای جدید!

گرفتن نمره خوب در وربال GREقبل از August سال ۲۰۱۱، آزمون جی آر ای به شدت به دامنه لغت بستگی داشت. آزمون جی آر ای قبل از این تاریخ (همان جی آر ای قدیم!) به معنی واقعی کلمه اشک دانشجو ها را در می آورد و گرفتن نمره خوب در وربال GRE فقط از طریق حفظ کردن لیستی بلند از کلماتی که شاید هرگز در هیچ متن دیگری به چشم نمی خورد ممکن می شد.

در جی آر ای جدید که به Revised GRE هم معروف است دیگر دامنه لغت آنطور حکم رانی نمی کند. بعضی از کتاب های لغتی که برای جی آر ای قدیم طراجی شده بودند و بسیار هم موفق بودند (مثل کتاب ۳۵۰۰) حالا دیگر منسوخ شده اند.

اشتباه نکنید، منظورم اصلاً این نیست که دیگر نیازی نیست لغت های سخت را بخوانید. دامنه لغت بخش جدانشدنی آزمون جی آ رای است، اما در جی آر ای جدید شما مجبور نیستید مثل گذشته شکنجه وار لغت حفظ کنید. در جی آر ای جدید اگر می خواهید نمره خیلی بالایی بگیرید، باید استراتژی خودتان را بر اساس ترکیبی از متن و لغت طراحی کنید. یعنی هم متن بخوانید و هم لغت.

لغت در کنار متن؟ به چه نسبتی؟

به نظر من بعد از اینکه اندکی دامنه لغت جی آر ای خودتان را افزایش دادید، مثلاً بعد از مطالعه کتاب ۱۱۰۰، باید زمانی را که برای کار روی وربال خود اختصاص داده اید را به دو قسمت تقسیم کنید و در ابتدا نیمی از آن را به مطالعه  لغت های جدید و مرور لغت های قدیمی اختصاص بدهید و نیم دیگر را به مطالعه متن های سطح بالاتر و نزدیک به جی آر ای.

نیمی از سوال های بخش وربال در آزمون جی آر ای جدید به درک مطلب هستند و سرعت شما در خواندن متن های سطح بالای انگلیسی در نتیجه نهایی تاثیر غیر قابل انکاری دارد. زمان یکی از رقبای شما در آزمون جی آر ای است. خیلی از دانشجو ها اگر زمان کافی داشته باشند می توانند به همه سوال ها پاسخ درست بدهند، اما به دلیل اینکه زیاد روی درک مطلب و خواندن متن های انگلیسی سطح بالا کار نکرده اند، در آزمونی مثل آزمون جی آر ای وقت کم می آورند و نمره ای که می گیرند چیزی نیست که از خودشان و دامنه لغتشان انتظار دارند.

شما باید خواندن متن های انگلیسی را به یک عادت تبدیل کنید و هر روز مقداری مطالعه کنید. نباید مثلاً چند روزی هیجان زده شوید و هر روز ۵ ساعت مطالعه کنید و بعد به مدت ۱۰ روز هیچ مطالعه ای نداشته باشید. برای اینکه خواندن متن را به یک عادت تبدیل کنید باید زمان خاصی را به آن اختصاص بدهید. مثلا می توانید نیم ساعت تا یک ساعت زودتر به تخت خواب بروید و در این نیم ساعت تا یک ساعت مطالعه کنید.

یک ساعت در روز مطالعه متن های زبان انگلیسی، در مدت زمان چند ماه، مهارت شما را در درک مطلب انگلیسی متحول می کند. نباید انتظار داشته باشید در یک روز یا یک هفته یا یک ماه معجزه ای رخ بدهد. برای اکثر دانشجو ها بین سه تا شش ماه طول می کشد تا تغییر چشمگیری در درک مطلب آنها به وجود بیاید. اما وقتی به آنجا برسید، سوالی که خیلی ها از شما خواهند پرسید این است:

چطور اینقدر خوب متن می خونی؟!

من نمی گویم در شش ماه شما با هر سطح زبانی می توانید به سطح عالی برسید. اما مطالعه روزی یک ساعت برای مدت شش ماه می تواند درک مطلب شما را به کلی متحول کند.

چه متن هایی بخوانیم؟

گرفتن نمره خوب در وربال GREحالا شاید این سوال مطرح بشود که چه کتاب ها یا مجلاتی را بخوانیم.  منابع زیادی برای مطالعه وجود دارند و  انتخاب منبع ریدینگ تا حد زیادی به سطح ریدینگ فعلی شما بستگی دارد. اگر دوست دارید مهارت درک مطلب خودتان را با مطالعه مجله تقویت کنید، من این سه مجله را پیشنهاد می کنم:

 • The Economist
 • The New Yorker
 • The New York Times

در کنار این مجلات می توانید کتاب های خوبی هم بخوانید. کتاب هایی مثل:

 • The Power of Habits
 • outliers

سعی کنید مطالعه این مجلات و کتاب ها به یک تفریح مستمر تبدیل شود، نه یک اجبار زجر آور! چون همانطور که توضیح دادم مطالعه متن های انگلیسی تنها زمانی اثر بخش خواهد بود که برای مدت زمان طولانی انجام شود.

خواندن متن و حفظ کردن لغات

من بسیاری از لغاتی که بلدم را از کتاب ها، مجلات، مقاله های آنلاین و فیلم ها و سریال هایی که دیده ام یاد گرفته ام. همه لغاتی که از این روش ها یاد می گیرید یک ویژگی مشترک دارند: این لغات در موقعیت خاص و بصورت کاربردی یاد گرفته شده اند. شما برای این لغت ها مثال های متعددی دیده اید و وقتی آنها را می شنوید به یاد آن موقعیت ها یا کاربرد ها می افتید. در واقع هر کدام از لغت ها یک تصویر با خود دارند و شما داستانی از آن لغت را یاد گرفته اید، نه فقط خود لغت را.

یکی از مهمترین مزیت های متن خوانی این است که لغات در یک کتاب یا مجله تکرار می شوند و نیازی نیست هر روز زمان زیادی را صرف مرور همه لغات خودتان بکنید. به عنوان مثال کتاب the power of habits را در نظر بگیرید. این کتاب یکی از کتاب های مورد علاقه من هم هست و من به همه پیشنهاد می کنم حتما این کتاب را بخوانند. در ۱۳ صفحه اول این کتاب کلمه fiddle دو بار تکرار شده و شما بعد از دیدن کاربرد این کلمه در این دو موقعیت خیلی راحت می توانید معنی آن را به خاطر بسپارید. به کاربرد های fiddle در این کتاب توجه کنید:

Forty minutes later, he would do the same thing: get up, cook bacon and eggs, climb back into bed, and fiddle with the radio. Then he would do it again.

Once you break a habit into its components, you can fiddle with the gears.

یا به عنوان مثال کلمه Cue را در نظر بگیرید. تنها در ۲۰ صفحه اول این کتاب کلمه Cue بیش از ۳۰ بار استفاده شده است.آیا بعد از دیدن ۳۰ بار دیدن این کلمه در موقعیت های مختلف، شما مشکلی در به خاطر سپردن این کلمه خواهید داشت؟ مسلماً نه!

چرا باید برای گرفتن نمره خوب در وربال GRE کتاب لغت هم بخوانیم؟

ساختن دامنه لغت از طریق خواندن متن و کتاب و مجله می تواند بسیار زمان بر باشد. زمان چیزی نیست که اکثر دانشجو ها، به ویژه دانشجو های ایرانی که عموماً خیلی دیر به فکر گرفتن نمره خوب در GRE می افتند، داشته باشند. پس، با خواندن کتاب های لغت شما به فرایند تکمیل دامنه لغت خودتان سرعت می بخشید و این نه تنها در بخش هایی از آزمون جی آر ای که مستقیماً لغت شما را می سنجند، مثل Text Completion، بسیار حیاتی است، بلکه به خاطر بالا رفتن سریعتر دامنه لغت، خواندن متن ها هم برایتان راحت تر می شود و در نتیجه می توانید متن های بیشتری را در زمان کمتری بخوانید.

در نهایت، چه کار کنیم؟

من به همه دانشجو هایی که حداقل کتاب لغات ضروری برای تافل را خوانده اند و بر کلمات آن مسلط هستند پیشنهاد می کنم در فرایند آمادگی برای بخش Verbal Reasoning آزمون GRE همزمان با مطالعه کتاب لغتی مثل ۱۱۰۰ words you need to know، هر روز حداقل یک تا دو ساعت متن های انگلیسی متناسب با سطح درک مطلب خودشان را بخوانند. مثلاً برای دانشجویی که ریدینگش در حد ۲۰ تافل باشد، شاید شروع با مطالعه کتاب هایی مثل The Power of Habits یا مقاله های ساده مجلاتی مثل Economist خیلی خوب باشد. به مرور و با بهبود دامنه لغت و سطح ریدینگ، می توانید به سراغ مقاله های سنگین تر از مجلات گفته شده یا ریدینگ های آزمون جی آر ای، مثلاً big book، بروید.

بعد از اینکه کتاب های لغت اصلی آزمون جی آر ای را خواندید، بیشتر وقت شما باید صرف متن خوانی بشود. در این مرحله که معمولاً در هفته های پایانی تا آزمون GRE به آن خواهید رسید، خواندن متن های آزمون های GRE قبلی بسیار مفید خواهد بود.

به دنبال گرفتن نمره خوب در وربال GRE هستید؟

اگر دوست دارید در زمان کوتاهی و بدون هیچ اتلاف وقتی نمره مورد نظر خود رد آزمون GRE را بگیرید، توصیه می کنم حتما نگاهی به صفحه دوره جی آر ای من بیاندازید. گرفتن نمره خوب در وربال GRE کاملاً شدنی است، اگر با یک برنامه درست و مدون و با منابع درست خود را برای آزمون آماده کنید.

توضیحات دوره جی آر ای (حتماً بخوانید!)

چطور با ایمیل زدن پذیرش تحصیلی بگیریم؟

10 دیدگاه

 1. سلام مقاله مفیدی بود منتهی من چند سوال داشتم
  ازمون تافل رو دادم و نمرم تو ریدینگ ۲۷ شد و الان هم دنبال این امتحان هستم و ۶ ماه وقت دارم که نمره خوب بیارم. کاری که میکنم اینه الان که ماه رمضون هست زیاد انرژی برای ادم نمیمونه در طول روز بنابراین از افطار تا سحر خودمونی طرح لذت بخش خواندن کتاب داستان انگلیسی گذاشتم همراه با یادگیری و مرور لغات ۱۱۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰ منهتن، ۱۰۰۰ مگوش و ۲ تا منبع دیگه که اسمش یادم نیس اما کلا ۲۵۰۰ لغت هستش روزی ۱۰ تا ۱۵ تا لغت میخونم همراه با مرور لغات قبلی. اما ی سوال که حتی خودتون هم تو این مقاله اشاره کرید. من الان ۲ تا جریان ورودی لغت دارم یکی کتاب لغت یکی هم کتاب داستان من الان شک دارم که لغاتی که در کتاب داستان یاد میگیرم در امتحان بدردم بخوره درحالی همه میگن بچسب به این کتاب لغت. بعد سطح کتاب ها هم خیلی فرق میکنه من الان دارم کتاب گتسبی بزرگ رو میخونم بسیار عالی و پر از لغات خوب. منتهی ی کتاب دیگه به نام داستان ۲ شهر هم دارم میخونم ولی فک کنم سطحش برای افراد خیلی خفنه بدجوری گیر میندازه ادم رو. من در یک ساعت ۳۰ صفحه گتسبی بخونم اینو ۱۰ صفحه میخونم. میشه بگید سطح جی ار یی قسمت درک مطلبش بیشتر شبیه کدوم هست؟ اگه شبیه داستان ۲ شهر باشه که نا امیدم بسیار.

  • سلام.
   خیلی ممنون.
   با توجه به گفته های شما به نظر میرسه شما حداقل کتاب ۱۱۰۰ رو خوندید. در این صورت پیشنهاد می کنم بجای داستان خوندن روی مجلاتی که مقاله های تحلیلی سطح بالا می نویسند تمرکز کنید. مثلا مجله Economist خیلی خوبه. در کنارش هم توصیه می کنم متن های خود آزمون رو از منبعی مثل BigBook بخونید تا با متون نزدیک به آزمون جی آر ای فعلی آشنا بشید. خوندن سوال های لغات BigBook نه ها، فقط قسمت درک مطلبش. ریدیدنگ های این مجموعه می تونه به شما دید بسیار خوبی بده و شما رو بسیار ریز بین تر خواهد کرد. در حین خوندن هم وقتی به لغتی می رسید سعی کنید اون رو توی جمله همون متن یاد بگیرید و به شدت از حفظ کردن معنی فارسی و یا صرفا یک مترادف انگلیسی برای اون لغت پرهیز کنید.

 2. سلام، ممنون از این مقاله مفید
  با توجه به اهمیت کتاب لغت ۱۱۰۰، یک سوال دارم
  کتاب ۱۱۰۰ که دارم، ویراست چهارم، مربوط به سال ۲۰۰۵، ۱۳۸۴ هست.
  آیا نیاز به تهیه ویراست جدید هست، یا همین کفایت می‌کند؟
  ممنون

 3. سلام. من آزمون آیلتس امتحان دادم و در سطح ۵.۵ هستم وقت زیادی هم ندارم. چون هم باید آزمون آیلتس مجدد امتحان بدم برای نمره ۶.۵ به بالا و هم آزمون جی آر ایی. بنظر شما با فرصت ۴ ماهه که دارم میتونم خودم رو هم برای آزمون آیلتس آماده کنم و هم برای آزمون جی آر ایی. میخوام تا دو ماه دیگه آیلتس امتحان بدم و دو ماه بعدش جی آر ایی، پیشنهادتون چیه؟ میشه دو تا رو با هم خوند؟

 4. سلام من اگر بخواهم از اول آبان شروع کنم به خواندن GRE میتونم تا دی quant 168 این حدودا کسب کنم با توجه اینکه تا آبان باید برای آیلتس بخونم؟به نظرتون میشه از الان یه قسمتی از GRE رو شروع کرد؟ در صورتی که بخش کوانت برام مهمه و خیلی وربال مهم نیست. بنده ارشد مهندسی مکانیک دارم. کتاب لغتی هم برای جی ار ای مطالعه نکردم
  شما چه راه و مسیری رو واسه بنده صحیح می دونید. خیلی خیلی ممنون

  • سلام.
   اگر برای شما نمره وربال اهمیتی نداره، مثلاً می خواهید برای دانشگاه هایی توی ترکیه اقدام کنید که فقط نمره کوانت می خوان، با توجه به رشته تحصیلیتون، از آبان تا دی ماه زمان خوبی برای گرفتن نمره مد نظر شما هست. البته اصلا دست کم نگیرید و وقتی از آبان شروع کردید حسابی کار کنید.می تونید از کتاب های منهتن (۶ جلد اول سری ۸ جلدی منهتن) شروع کنید و بعد با توجه به وضعیتی که در تست های انتهای کتاب های منهتن دارید در مورد ادامه مسیر تصمیم باید گرفت. مثلاً بعدش می تونید کتاب منهتن پنج پوندی رو کار کنید و بعدش برید سراغ منابع ETS . البته این وسط باز کلی منبع دیگر هست که اگر احساس کردید سطحتون خیلی به چیزی که انتظار دارید نرسیده، می تونید قبل از شروع کتاب ها و منابع ETS روی اونها هم کار کنید.

 5. سلام و روز بخیر
  سوالی از محضر شما داشتم استاد من در حال آماده شدن برای آزمون آیلتس هستم برای مطالعه همزمان gre از چه منابعی به چه شکل استفاده کنم تشکر

  • سلام.
   وقت شما هم بخیر.
   شما ابتدا باید کمی دامنه لغت آیلتس و درک مطبتون رو بالا ببرید و بعد برید سراغ افزایش دامنه لغات جی آر ای. شما در کنار کار روی رایتینگ و اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس خیلی راحت می تونید کار آمادگی جی آر ای خودتون رو بالا ببرید. بهترین استراتژی اینه که اول روی ریدینگ آیلتس کار کنید و دامنه لغتش رو تقویت کنید و بعد که ریددینگ به سطح نسبتا خوبی رسید همزمان آیلتس و جی آر ای رو با هم پیش ببرید.
   برای لغت هم پیشنهاد می کنم یا کتاب ۱۱۰۰ یا کتاب Essential words for the GRE رو بخونید. مهم نیست از کدوم شروع می کنید. به هر حال این دو کتاب رو باید بخونید. البته اگر وقت کافی دارید. اگر ندارید که موضوع کاملاً متفاوت هست. ولی با توجه به اینکه دارید برای آیلتس آماده می شید، به نظر میرسه باید وقت کافی داشته باشید.

دیدگاه خود را بنویسید.

لطفاً دیدگاه خودتان را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد