با عرض سلام خدمت همه ی دوستان

نمره تافل من در آزمون سوم دسامبر سال ۲۰۱۶ شد ۱۰۴ . ریدینگ ۲۶، لیستنینگ ۲۷، اسپیکینگ ۲۴  و رایتینگ ۲۷.  دوبار آزمون دادم به فاصله  ۹ ماه ، و در کل تقریبا یک سال وقت گذاشتم البته با جی ار ای.

مشکل اصلی من توی آزمون اول نمره اسپیکینگ و رایتینگ بود چون هم خیلی مهم تر از دوتای دیگه بودن برای اپلای کردن و هم خودم شخصا احساس میکردم کسی که اسپیکینگ و رایتینگ خوب نداشته باشه نمیشه گفت زبان بلده(اینو بعدا تو مصاحبه با استاد تو اسکایپ میفهمین) . بنابراین همیشه ترجیح میدادم نمره ی ریدینگ و لیستنینگ رو  ۲۴ بگیرم ولی اون دوتا رو ۲۶ به بالا.

کلا ۳ بار آزمون آزمایشی دادم تو موسسه امیر بهادر که هر کدوم ۹۰ هزار تومان بود حدودا و خیلی ناجوانمردانه رایتینگ و اسپیکینگ منو تصحیح میکردن و باعث میشد استرس بگیرم(علت شرکت کردنم بیشتر این بود که کسی نداشتم که اشکالات منو رفع کنه و امید داشتم تصحیح کننده های اونجا این کارو انجام بدن برای من که اشتباه بود اما در کل برای کاهش استرس یک بار شرکت کردن تو این آزمون رو توصیه میکنم فقط یک بار نه دوبار ). تو آزمونهای آزمایشی دایم نوسان می دیدم تو نمرات  دو اسکیل مورد نظرم بنابراین ترجیح میدادم تا اینکه کاملا با استراکچر صحبت نکنم و ننویسم  آزمون تافل اصلی رو تکرار نکنم.  امیر بهادر ۹۰ تومن میگیره که نمره شما رو یک بار دیگه برات تصحیح کنه ، به نظرم خیلی جوکه این مساله ، ۹۰ بدی  برای آزمونهایی که تی پی او ها مثلش رو دارن و ۹۰ هم بدی برای تصحیح یک سری شش تایی اسپیکینگ پس بازم تاکید میکنم فقط یک بار شرکت کنین برای کاهش استرس (من سه تا ووچر اضافه رو دستم مونده کسی خواست با بیست درصد تخفیف می فروشم 😂).

تو اون فاصله ۹ ماه بین دو آزمون چند جا رفتم مصاحبه برای کلاس تافل اما نگفتم که نمره اولیه من ۹۴ بوده چون میخواستم ببینم طرف چقدر اصلا میدونه تافل چیه؟ این رو هم بگم که من لیستنینگ خیلی خوبی دارم بار اول ۲۸ شدم و بار دوم ۲۷ با اینکه حدود ۲۰ ثانیه از یکی از کانورسیشن ها رو از دست دادم و بعلاوه اینکه سعی کردم لیستنیگ اکستند رو حدس بزنم کدومه (که احمقانه ترین کار ممکن در دنیا همینه !!) به هر حال تو اون مصاحبه ها که اغلب در آموزشگاههای خوب تهران بود طرف اینقدر سریع و با لهجه حرف میزد که   فهمیدن حرفشان خیلی دشوار بود (این حرکت باعث میشد ازشون متنفر بشم چون به خودم می گفتم تو که یک بار از ای تی اس ۲۸ گرفتی پس اگر الان نمی فهمی این طرف چی داره میگه مشکل اونه نه تو ) و فقط طرف میخواست سطح منو طوری بسنجه که منو بندازه تو اون کلاسی که الان خالی داره و اونو پر کنه اصلا به فکر من نبود. این بود که کلا بیخیال شدم . تا اینکه یاد آقای سجاد قائمی نژاد افتادم؛تو دانشگاه من یک سال از ایشون عقب تر بودم و خیلی اتفاقی فهمیده بودم از دوستان مشترک که ایشون تافل و ایلتس  تدریس میکنه منظورم ۱۰ سال پیش تقریبا یعنی از سن ۲۰ سالگی ایشون تقریبا تخصصی تافل  و ایلتس تدریس میکردن و تافل ۱۲۰ و ایلتس ۹ داشتن. بنابراین تنها کسی که میدونستم بهش اعتماد کنم ایشون بود چون از نظر من بقیه کوالیفای نبودن. من ساکن تهران بودم و ایشون تهران نبود اما خوشبختانه کلاس هاش آنلاین بود و من باهاش تماس گرفتم و در مورد وضعیتم مشورت کردم. خلاصه دو جلسه کلاس اسپیکینگ و دو جلسه کلاس رایتینگ با ایشون گرفتم.

دو جلسه اسپیکینگ: سرعت اینترنت متوسط باشه خیلی خوب جواب میده بدون هیچ مشکلی (۴ جی ایرانسل من با گوشی خیلی راحت جواب داد و کیفیت صوا و تصویر خیلی خوب بود. آخه من اولین باری بود که کلاس آنلاین شرکت می کردم و واقعا اولش یکم دلهره داشتم با سرعت اینترنت ایران جواب میده یا نه.) کلاس اسپیکینگ خیلی عالی بود. یک سری سوال آقای  قائمی نژاد داشتن که هیچ جا ندیده بودم اونجا شیر میکردن و من راحت گوش میدادم و مثل تافل تو وقتش جواب میدادم، ایشون هم روی کاغذ غلط های فاحش منو می گرفت مثلا: I am agree 😂😂😂 که من مدام می گفتم و نمیدونستم غلطه، وقتی همچین اشتباهاتی کنی بعدش دیگه هر چی گرامر خفن هم بکار ببری فایده نداره و چند تا گرامر دیگه مشکل داشتم تو استفاده از مجهول که حل شد. آخر کلاس به من گفتن که دور و بر ۲۵ میشم که ۲۴ شدم.

کلاس رایتینگ:

من توی دو جلسه کلاس آنلاین آقای قائمی نژاد نمره رایتینگم از ۲۲ به ۲۷  تغییر کرد با کنار گذاشتن متدهای مسخره تمپلیت که خیلی از کلاس های معروف تهران الان دارن استفاده میکنن و جواب نیمیگیرن اگر هم میگیرن دانشجو رو تبدیل میکنن به طوطی که فقط بلده کلمات قلمبه حفظ کنه و آمارهای کلیشه ای بچپونه تو رایتینگش. مثلا”:

from the dawn of civilization specially when …..

یا

when it comes to the issue of social

یادمه تو وب سایت یکی از اساتید معروف تهران رایتینگ هایی که ادعا می کرد دانشجوهاش نوشتن می دیدم که  خدا شاهده خوندنش برام مثل خوندن ریدینگ های تافل بود و حتی سختتر و به خودم می گفتم من هیچوقت نمیتونم مثل اینا بنویسم پس باید قید نمره ی ۲۷ رو بزنم.

کلاس رایتینگ من با آقای قائمی نژاد دو جلسه بود که یک پی دی اف به من دادن که پر از reason  های مختلف و طبقه بندی شده بود لغات خوبی هم توشون پیدا میشد. بعد از کلاس مطمئن شدم که بقیه اشتباه میکنن نه من و با ساختاری که آقای قائمی نژاد به من آموزش داده بودن دقیقاً می دونستم توی رایتینگم چی می خوام بنویسم. خیلی جالب بود برام که چون می دونستم هر جمله توی رایتینگ چیکار می کنه، نوشتنش واقعا راحت شده بود.

توی تافل هم موضوع رایتینگ من این بود که “موثر ترین راه برای جلوگیری از تقلب در کلاس ها چیه ؟   استفاده از والدین و … ” که من والدین رو انتخاب کردم ، یه introduction نوشتم حدودا دو خط، آخرش هم دو خط conclusion دو خط و نیم که همشون طبق روشی بود که توی کلاس آقای قائمی نژاد یاد گرفته بودم . دوتا ریزن هم شبیه (نه کاملا ) اون پی دی اف نوشتم اول پاراگراف های body و بسطش دادم با مثال های کاملا شخصی ( همونطور که آقای قائمی نژاد گفته بود آمار ندادم و به فلان مقاله و تحقیق هم ربطش ندادم، گرامر ساده استفاده کردم یکی دوتا پرزنت پرفکت و بقیه گذشته استمراری و ساده و حال استمراری و ساده )اما نکته تو reason ها بود که خیلی قوی و حساب شده نوشتن ، این.طور بگم که اینقدر ساده و بی آلایش بود که فقط یکم با صحبت کردن معمولی انگلیسی فرق داشت، یک دونه لغت سخت توش نبود ، یک دونه صفت خفن توش نبود (prominent , controversial حتی اینا هم نبود ). یک دونه inversion توش نبود (چیزی که توی یکی از آموزشگاه های معروف تهران اونقدر فقط روی اونا تاکید میشد که یکی از دوستام با اینکه کلی از اینا توی رایتینگش گذاشت، نمرش افتضاح شد!)  اصلا گرامر خفن نداشت مثل صحبت کردن بود. چهارتا پاراگراف همونطوری که آقای قائمی نژاد گفت با ساپورت و مثال نوشتم شدم ۲۷ . البته خودم فکر میکنم اگر یک مقدار گرامر اون جوری می نوشتم ۳۰ میشدم ولی خب متاسفانه دیر با آقای قائمی نژاد آشنا شدم و دو جلسه بیشتر برای رایتینگ وقت نداشتم.

علیکلاس آنلاین تافل از تهران